Mehmet Baransu Kimdir ? Mehmet Baransu Hakkında Bilgi.

Mehmet BARANSU Kimdir ?, Mehmet BARANSU Ne İş Yapar ? , Mehmet BARANSU Hakkında Bilgi

Not : Mehmet Baransu (D. 1977, Senemoğlu, Göle, Ardahan), arastirmaci gazeteci. Hâlen Taraf gazetesi muhabirliği yapmaktadır.

Mehmet Baransu

 Mehmet Baransu'nun Yaşamı Hakkında ;
Iğdırlı bir aileye mensup olan Baransu, lise öğrenimini Erzurum'da tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni kazandı ve İstanbul'a geldi. Mesleğe Akşam gazetesinde stajyer olarak başladı. Okul döneminde okulun ajansında ve 32. Gün programında da bir süre çalıştı. Daha sonra Aksiyon dergisine geçti ve 1997-2000 yılları arasında burada çalıştı. Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisans yapan Baransu, "Amerika'da çocuk cinayetleri ve medya" konulu tezini hazırlamakiçin ABD'ye gitti. Tezini tamamlamak dil eğitimi almak için ABD'de üç buçuk yıl kalan Baransu, Türkiye'ye döndükten sonra kısa bir süre Hürriyet’te çalıştı.

Daha sonra yeni kurulan Taraf gazetesine geçti. Burada yaptığı haberler nedeniyle hakkında soruşturmanın gizliliğini ihlal suçlamasıyla pek çok dava açıldı. 2009 yılında ringhaberisimli özel haberler yapan bir site kurdu. Fakat yeteri reklam alamadıkları gerekçesiyle siteyi kapatmak zorunda kaldı.

Ödülleri
"O Dört Er Böyle Öldü: Pimini Çekip Bombayı Verdi" başlıklı haberi nedeniyle 2009 Sedat SimaviGazetecilik Ödülüne layık görüldü.

Mehmet Baransu Kitapları
Mehmet Baransu (2010). Karargah. Karakutu Yayınları. ISBN 6051200040.
Mehmet Baransu (2010). Mösyö. Karakutu Yayınları. ISBN 6051200163.

Üyeliğiniz yoksa yorum kısmındaki Yorumlama Biçiminden "Anonim" veya "Adı/Url" seçeneklerinden birini seçerek yorumunuzu yazabilirsiniz.Teşekkür Ederiz...